BALIKESİR Ayvalık’ta 1937’den bu yana faaliyet gösteren Köklü Zeytin Zeytinyağı A.Ş., Hong Kong, Japonya, Norveç ve ABD’den sonra İngiltere’ye de ihracata başladı.

Ülkenin en büyük gıda firmalarından Bradford merkezli Ahmed Foods aracılığıyla Ayvalık zeytin ve zeytinyağını İngilizlerle buluşturmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kürlek, “Ürünlerimiz büyük ilgi gördü. Hedefimiz yılın sonuna kadar ihracat miktarımızı 100 bin dolara çıkarmak” dedi.

80 Yıllık Geçmiş

Amerika ve Japonya’da dünyanın en iyi zeytinyağı listesine girdiklerini ifade eden Kürlek, böylece Ayvalık zeytinyağının kalitesini kanıtladıklarını aktardı. Mustafa Kürlek, “Zeytin ve zeytinyağı Ayvalık’ın vazgeçilmez değeri. Biz de 80 yıllık geçmişe sahip bir firma olarak bu değerin bilincindeyiz. Hedefimiz ambalaj çeşitlerimizi zenginleştirerek pazar payımızı artırmak ve yeni ihracat pazarları bulmak” diye konuştu.

AB’ye sınırlı miktarda markasız ve ambalajsız olarak ihraç edilebilen Ayvalık’ın coğrafi işaretli zeytinyağının önümüzdeki yıldan itibaren markalı ve ambalajlı olarak satışına izin çıkmasını da değerlendiren Mustafa Kürlek, “Aldığımız habere göre AB bundan böyle Türkiye’den coğrafi işaretli Ayvalık zeytinyağlarını da satın alacak. Bu, AB ülkelerinin Ayvalık zeytinyağını resmen tanıdığı anlamına geliyor. Bu karardan son derece mutluyuz. Ayvalık zeytinyağının değerinin ve öneminin artmasına çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı